poniedziałek, 23 stycznia 2012

Kultura Mazowsza

        Mazowsze jest oknem wystawowym polskiej kultury na świat. Ze względu na burzliwą historię nie zachowało się wiele oryginalnych miejsc dziedzictwa kultury materialnej. Pamiątką przeszłości Polski i regionu są m.in. Zamek Królewski w Warszawie, zabudowa Warszawy oraz liczne pałace i dworki szlacheckie w regionie. W Warszawie dominuje jednak nowoczesność: realizuje się tu obecnie wiele obiektów zadziwiających niekiedy śmiałością architektonicznych wizji.
W literaturze Polski Mazowsze zajmuje miejsce szczególne: z Warszawą oraz podwarszawskimi miejscowościami związanych było wielu twórców. W XVI w. w Czarnolesie tworzył Jan Kochanowski, ojciec poezji polskiej. Na Mazowszu żywiołowo rozwijało się w XVII w. pamiętnikarstwo i literatura szlachecka. W Żelazowej Woli przyszedł na świat najwybitniejszy polski kompozytor, Fryderyk Chopin. Jego utworów były często inspirowane folklorem regionu. Muzyka Chopina jest przemawiającą do każdego odbiorcy kwintesencją polskiego romantyzmu.
Kultura Mazowsza tworzyła się dzięki przenikaniu wielu tradycji. Region był tyglem, w którym spotykali się przedstawiciele różnych wizji, prądów i narodowości. Z racji stołeczności, z Warszawą związanych było wielu spośród polskich twórców: malarzy, kompozytorów i pisarzy. Dzisiejsza oferta kulturalna Mazowsza to obcowanie zarówno z bogatym dziedzictwem przeszłości, które ukształtowało Polaków przez ponad dziesięć wieków, jak i z kulturą współczesną.

 http://regiony.poland.gov.p

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz