źródło: http://pl.wikipedia.org/ |
baca - pasterz
ceper - przyjezdny
zebyk - żebym
chałpa - dom
warzyć -gotować
chawok - tutaj
siedzom - siedzę
chłop - mąż
nie peć - nie żarty
dudki - pieniądze
poseł - poszedł
duje - wieje
dyć - ale
dzisiok - dzisiaj
sędej - wszędzie
dźwierze -drzwi
flasecka - flaszka
gacie - kalesony, spodnie
gazda - gospodarz
hala - łąka górsla
ino - tylko
izba - pokój
Poniżej prezentujemy przykład tekstu gwarowego, mówionego, opisującego warunki życia przed rokiem 1939. Pokazuje on jednocześnie odmianę gwary z okolic Poręby Wielkiej i typ gwary przejściowej skłaniającej się ku mowie podhalańskiej:
“Łowieseg my sioli, te zimniog jaki, jyncmiyj, ale się tło fszystkło..., bło tu tag jes, tu w górak tło tak: płocónteg głodu, a kóniec chleba. No tło jak się gdzie closi zarobieło, to się kupowało jeś, bło nie beło. Noz beło siedmioro. Brad mój to jeden beł w Krakowie, łucóny na kłowala (...)
Tyn łowiesek, ta jag mówió pani, my sioli, tyn ziymniok i te jyncmiynia trłoho. Pszynica bło się niestraśnie łudawała. Nó i tak, jak się zarobieło, bło w lesie, tło furmani jeździli do lassa, bło to beł las pajski, tegło chrabiegło Włodzickiegło. Nó to łón tam tys spszedowoł s tegło, to się włozieło, to się zarobiało i Żydzi kupłowali wy Msany, nó i firmy takie łod niegło. To się wywłozieło tło dżewło i się zarobiało na chlyp. (...)
Biyda beło, bło to nik, cłowieg nie zarobieł nigdzie grosła. Jageście gdzie dłostali rłobłoto, to czsza beło nie wiym cło dawać, zebyście mieli rłobłoto abło wos kto łupytoł. A dzisiog złote casy! Kłozdy dostanie rłobłoto.”
Po rozmowach z góralami zachęcamy do wspólnych tańców i śpiewów. Hej! :)
A oto film ukazujący znajomość gwary krakowskiej wśród mieszkańców Krakowa:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz